קעקועים בתרבות של ימינו הם כבר מזמן הרבה יותר מעוד אמצעי ביטוי אקסצנטרי וקיצוני של אנשים משולי החברה כפי שנהגו לראות בהם עד לפני כמה עשרות שנים. כיום, קעקועים ניתן למצוא אצל אחוז גדול מהאוכלוסייה, אצל נשים וגברים, צעירים ומבוגרים כאחד. קעקועים נכנסו חזק ללב הזרם המרכזי של התרבות שלנו, כאשר הורים רבים כלל אינם חוששים לאפשר לילדיהם בגילאי העשרה לעשות קעקועים כאלו ואחרים.


תפקידם של הקעקועים בחברה


כך, משחקים הקעקועים תפקיד מרכזי בחייהם של אנשים רבים, כאשר בקרב אנשים עם קעקועים אשר עבורם הקעקוע אינו מרכז החיים, הסיבות שלהם לעשות קעקועים מגוונות ומשתנות מאדם לאדם וממקום למקום. לקעקועים תפקידים רבים ושונים בחברות שונות, החל מאמצעי ביטוי עצמי וכלי אומנותי, ועד לאמצעי להעברת מסרים ברורים לסביבה. אחד התפקידים המעניינים של קעקועים אצל אנשים רבים נוגע להגדרה המגדרית של המקועקע.


בקרב נשים רבות, קעקועים נועדו בראש ובראשונה לסמל ולהדגיש את נשיותה של המקועקעת, ולהעביר לסביבה מסר של עדינות ורוך, אשר מגדיר נשים על פי רוב. כך, ניתן למצוא נשים רבות המעוטרות בקעקועים עדינים ו"חמודים", כאשר הדוגמאות הנפוצות ביותר הן קעקועים של פרפרים, דולפינים, פרחים וכד'. הקעקועים הללו משדרים בבירור מסר לכל מי שרואה אותם שאומר משהו בסגנון של – "אישה זו היא עדינה, סקסית ובעיקר נשית". כך, מסר זה מיועד הן כלפי חוץ (למשל – למשוך מחזרים רבים) והן כלפי פנים, כלומר – תמיכה בהגדרתה העצמית של האישה כאישה יפה, סקסית, משוחררת וכד'...
מצד שני, ניתן למצוא גם נשים רבות המתהדרות בקעקועים גדולים, בולטים ובוטים יותר, אשר שונים במהותם מהפרפרים והפרחים שתיארנו קודם לכן. במקרה הזה המסר שמעוניינת האישה להעביר עשוי להיות שונה במהותו, יותר בכיוון של כוח ועצמה, ואמרה כי לא מדובר כאן באישה קטנה ושברירית אלא באישה חזקה ועצמתית.


גם בצד השני – זה של הגברים, ניתן כמובן לראות בקעקועים שונים כאמצעי מובהק להגדרת הגבריות ושליחת מסרים ברוח זה לסביבה. כך, לא נדיר כלל למצוא גבר עם קעקועים גדולים, בולטים וכוחניים (גולגולות, סמלים שבטיים גדולים ובוטים וכד'...), אשר בבירור משדרים מסר של כוח ועוצמה, ומסייעים להגדיר את אותו גבר כדומיננטי וכוחני. כמובן שגם במקרה של גברים ניתן למצוא הרבה מקרים גם מן ההיפך הגמור – גברים עם קעקועים של פרחים או דולפינים, אך מרבית הקעקועים הגבריים משתייכים לסוג הראשון שתיארנו.
הקעקועים אם כן משחקים תפקיד של ממש בהגדרה המינית של גברים ונשים בחברה המודרנית. הגדרה הן כלפי חוץ – הסביבה, והן כלפי פנים – הגדרה עצמית.
בכלל לא דיברנו כאן על כול אלו אשר עושים את הקעקועים מתוך מקום אינטימי ועבור עצמם בלבד, וממקמים אותם במקומות שאף אחד כמעט לא רואה. בסך הכל, קעקועים הם דבר אישי ואינטימי, הרבה לפני שהם עוברים להיות  אמצעי להגדרה מגדרית.


חיפוש
מה חדש בסנטר?
» חנויות בסנטר
» בגדי מעצבים
» יריד האוכל
» מרכז חיים בריאים
» מאמרים
» גלריה
» הסלון
» מידע שימושי
» חדשות
» חדש! אפליקציית הניווט EASYDIZI
» שוקיסטה
fox home elite Xray ALDO קפה גרג Imaginarium idigital top shop צומת ספרים מנגו laka זארה סטימצקי מיכל נגרין sunrider israel